Володимир Кудрицький

Материал из ДОСЬЕ
Перейти к навигации Перейти к поиску
Кудрицький Володимир Дмитрович RUEN
Kudrickiy.jpg
Голова правління Національної енергетичної компанії «Укренерго»

Кудрицький Володимир Дмитрович – займає посаду голови правління Національної енергетичної компанії «Укренерго», фігурант численних корупційних скандалів.

Біографія

Володимир Кудрицький народився 23 травня 1986 року, громадянство – українець. Закінчив з відзнакою факультет міжнародної економіки Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана. Членом асоціації присяжних бухгалтерів Великобританії (АССА), а також сертифікованим внутрішнім аудитором Інституту внутрішніх аудиторів США (СІА).

Кар’єра до призначення в «Укренерго»

2007-2011 роки - Працював на різних посадах в аудиторській та консалтинговій компаній Grant Thornton Ukraine (входить до складу Grant Thornton International). Керував проєктами з розвитку та реструктуризації бізнесу для таких замовників як НАК «Нафтогаз України», «Южмаш», польська металургійна компанія Centrostal.

2001-2013 роки - Займав посаду директора з внутрішнього аудиту ТНК-BP Україна (до моменту поглинання компанії НК «Роснефть»).

2013-2016 роки - Керував проєктами з оптимізації продажів, логістики, закупівель АТ «Миронівський хлібопродукт», займався реорганізацією системи внутрішнього контролю та управління ризиками на дочірніх підприємствах групи компаній. Керував антикризовими заходами для медіа-напряму інвестиційно-консалтингової групи EastOne , зокрема реструктуризацією видавництва «Економіка», розробкою стратегічних та операційних планів медіа-активів групи (ТВ-група Starlightmedia, видавництво «Економіка», газета «Факти і коментарі»).

2015-2016 роки - Працював директором з розвитку ПАТ «Укртранснафта». До компанії Кудрицький прийшов тоді, коли оновлювався менеджерський склад через конфлікт бізнесмена Ігоря Коломойського з керівництвом компанії. Тоді замість нелояльних до Коломойського людей призначали наближених до нього.

2017-2019 роки - Займав посаду представника держави у наглядовій раді НАК «Нафтогаз України». Входив до складу аудиторського комітету та комітету з відокремлення діяльності. За даними ЗМІ, у наглядовій раді відстоював інтереси підконтрольних Ігорю Коломойському компаній, зокрема «Укрнафти». Працював членом консультативно-наглядової групи ініціативи з забезпечення прозорості будівництва CoST.

Призначення головою «Укренерго»

У 2016 році зайняв посаду керівника офісу управління проєктами "Укренерго", згодом став заступником директора з інвестицій та першим заступником голови правління. У лютому 2020 року був призначений в. о. голови правління "Укренерго". Зайняв місце звільненого керівника Всеволода Ковальчука. За результатами конкурсу 2 серпня наглядова рада призначила Володимира Кудрицького головою правління "Укренерго".

Після призначення на посаду головою правління «Укренерго» Кудрицький продовжив реалізацію ключової стратегічної цілі компанії – інтеграція енергосистеми України до ENTSO-E. Залучив кредит на фінансування "Укренерго", що дозволило отримати у 2021 році прибуток в 141 млн грн, а у першому кварталі 2022 року - 2 млрд грн.

Звязок "Укренерго" Кудрицького з бізнесменом Ігорем Коломойським

Володимир Кудрицький прийшов працювати в НЕК "Укренерго" з ПАТ "Укртранснафта", яка була підконтрольна бізнесмену Ігорю Коломойському. Тоді сам Коломойський публічно конфліктував з керівником «Укренерго» Всеволодом Ковальчуком, а працівники компанії проводили акції протесту під офісом "Укренерго". Після зміни керівництва та призначення Володимира Кудрицького заяв щодо "Укренерего" Коломойський не робив, акції більше не проводилися. Розслідування ЗМІ вказували на те, що бізнесмен Коломойський контролює "Укренерго", а державний оператор діє в його інтересах. Як приклад журналісти наводять випадок, коли "Центренерго" (підрозділ "Укренерго") продало електроенергію "Юнайтед Енерджі", яка була підконтрольною Коломойському, за ціною нижче собівартості.

Корупційні скандали в "Укренерго" під керівництвом Кудрицького

Держаудитслужба виявила порушень в ході аудиту «Укренерго» на 68 млрд грн

Аудит за 2019-2023 роки показав зловживання на загальну суму 68 млрд грн. В офісі "Укренерго" службовці Офісу генпрокурора провели обшуки та вилучили з архівів державного оператора тисячі сторінок тендерної документації з договорами з десятком компаній.

Серед порушень зокрема виявили наступні:

  • Через невиконання «Укренерго» умов договорів з учасниками ринку та відповідних судових позовів державний оператор сплатив штрафів та судового збору на загальну суму 285 млн грн;
  • Діяльність працівників «Укренерго» призвела до несвоєчасного припинення постачання електроенергії компанії «Юнайтед Енерджі» та наступній несплаті боргу;
  • Навесні 2022 року «Укренерго» закупило бронежилетів на понад 20 млн грн за ціною 16,500 грн за штуку. При цьому встановлена ціна у цього постачальника на дані бронежилети в той період була вдвічі меншою – 7,740 грн за штуку.

"Укренерго" намагалося оскаржити результати аудиту в суді, однак програло справу Держаудитслужбі.

НАБУ розслідує розкрадання 1,4 млрд грн у перші тижні війни

На початку війни компанія «Юнайтед Енерджі», якою володіє партнер бізнесмена Ігоря Коломойського Михайло Кіперман, отримала від «Укренерго» електроенергії на суму понад 1,4 млрд грн, перепродала її на ринку та не розрахувалася з державним оператором. За даними журналіста Сергія Іванова, вірогідно керівництво «Укренерго» сприяло реалізації цієї схеми. Адже два топ-менеджера «Укренерго», що відповідали за договір з компанією «Юнайтед-Енерджі», не повернулися із службових відряджень з-за кордону. Один дозвіл на відрядження особисто підписував Володимир Кудрицький. За фактом втрати державою 1,4 млрд грн НАБУ відкрило кримінальне провадження. «Укренерго» подало в суд на банк-гарант «Альянс», щоб перекласти провину на фінансову установу. Банк вважає, що умови надання гарантії були грубо порушені учасниками договору. Фінансову установу Офіс генпрокурора визнав потерпілою стороною, а Центр судової експертизи та експертних досліджень визнав законність дій голови правління банку. ДАСУ та НКРЕКП визнали посадових осіб «Укренерго» відповідальними за виникнення та несплату заборгованості. Банк подав зустрічний позов проти «Укренерго» та виграв першу інстанцію. Фактично реалізація цієї схеми призвела до того, що у державного оператора з’явився борг у 1,4 млрд грн.

Освоєння коштів на будівництві укриття для об’єктів енергосистеми

За словами експертів, від початку повномасштабної війни на зведення укриття для захисту об’єктів критичної інфраструктури витрачено понад 50 млрд грн. Найбільше з цієї суми бюджетних коштів отримали Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України (куратором агентства був екс-віце-прем’єр Олександр Кубраков) та "Укренерго" під керівництвом Володимира Кудрицького. Наприклад, за даними ЗМІ, лише у серпні-вересні 2023 року державний оператор підписав контракти на 2,8 млрд грн. Також у вересні того ж року уряд додатково виділив 9,7 млрд на захист стратегічних об’єктів енергосистеми. Тоді ж "Центренерго" звітувало, що фізичний захист Трипільської ТЕС забезпечено на 100%, Зміївської - на 70%. Навесні 100% генерації двох ТЕС знищено російськими ракетами.

Експерти наголошують на тому, що будівництво бетонного укриття для об’єктів енергосистеми виявилося неефективним. Наприклад, експерт-енергетик Віктор Куртєв вважає, що треба було використовувати інші шляхи захисту енергосистеми замість найменш дієвого та непрозорого варіанту. Як наслідок неефективного захисту ТЕС, Кубраков 9 травня 2024 року був звільнений, Кудрицький - залишився на посаді голови правління "Укренерго". Наприклад, експерт у сфері ЖКХ Олег Попенко вважає, що чиновники мали переносити трансформаторні підстанції під землю, щоб дозволило їх захистити від ворожих атак за значно менші кошти.

Придбання під час війни елітних авто та нерухомості

Засекречена зарплата Кудрицького в «Укренерго»

В "Укренерго" відмовляються вказати заробітну платню Володимира Кудрицького, посилаючись на те, що не має вимогу закону називати її "поосібно". Але, у відповідь на запит ЗМІ, надіслали цифри щодо зарплат всього правління - Кудрицького та чотирьох членів правління. У середньому зарплата одного члена правління сягає понад 2 млн грн. У голови правління вірогідно ще вище. За грудень 2023 року члени правління отримали майже 8 млн грн, за січень 2024 року – 4,2 млн грн, за квітень 2024 року – 8,5 млн грн. Середня зарплата працівників «Укренерго» в 2023 році складала 35,4 тис. грн.

Дружина купила елітне авто та побудувала будинок в Києві

За даними OSINT-розслідування групи Blackboxosint, у грудні 2022 року дружина Володимира Кудрицького Олександра Ястремська придбала земельну ділянку у столиці по вулиці Генерала Павленка за $14 тис, хоча ринкова вартість ділянки становить близько $75 тис. Зараз там розташований новозбудований будинок вартістю $300-400 тис. Поки що він офіційно не зареєстрований. 13 вересня 2023 року дружина Кудрицького придбала автомобіль TOYOTA Highlander 2022 року випуску за 2,3 млн грн. Сам Кудрицький за час дії воєнного стану 11 разів виїжджав за кордон, зокрема, відвідував Польщу, Бельгію (п’ять разів), Швейцарію (два рази) та США.

Закупівля кондиціонерів під час енергетичної кризи

3 червня 2024 року НЕК "Укренерго" оголосила тендер на закупівлю кондиціонерів для потреб апарату управління. Планується закупити 4 чотири комплекти кондиціонерних систем. У тендері також враховані послуги з установки систем кондиціонування. Очікувана вартість закупівлі – 629 130 грн.

Закупівля викликала обурення громадськості на тлі дефіциту потужностей енергосистеми, підняття тарифів на електроенергію, а також закликів керівництва Укренерго до населення економити електроенергію і не використовувати кондиціонери.