Ігор Кушнарьов RU
Ігор Кушнарьов.jpeg
Меценат, юрист, бізнесмен

Біографія Ігоря Кушнарьова

Кушнарьов Ігор Володимирович народився 20 вересня 1966 року на Луганщині. Там же він розпочинав свою трудову діяльність – від освіти та служби в армії до першої роботи та відкриття власного бізнесу.

Згідно з наявною інформацією про Ігоря Кушнарьова, він має дві вищі освіти:

1. У 1987-1992 роках майбутній підприємець навчався у Ворошиловградському інституті машинобудування в м. Луганську (нині – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля).

2. У 2012 році Ігор Кушнарьов вступив в Інституті післядипломної освіти Львівського національного університету ім. Івана Франка для отримання юридичної освіти.

Також Ігор Кушнарьов активно вів науково-дослідницьку роботу, в тому числі захистивши дві дисертації:

1. У 2013 році – дисертацію «Антикорупційна політика сучасної держави: загальнотеоретична і порівняльно-правова характеристика» (Харківський національний університет внутрішніх справ), над якою він працював близько 10 років, досконало дослідивши цю проблематику і згодом активно використовуючи її в подальшій роботі.

2. У 2018 році – докторську дисертацію «Політична корупція: порівняльно-політологічна концептуалізація» (Київський інститут держави і права імені В. М. Корецького).

Кар'єра

Першим офіційним робочим місцем Ігоря Кушнарьова стало підприємство «Ворошиловградське техобслуговування», куди він працевлаштувався у 1983 році – за чотири роки до вступу в інститут.

Через рік, у 1984 році, пішов служити у радянську армію – загалом він прослужив до 1986 року, в тому числі на кордоні з охопленим війною Афганістаном.

Повернувшись до Луганська після армії, Кушнарьов Ігор Володимирович паралельно із отриманням вищої освіти, продовжив трудову діяльність – тепер в якості заступника головного економіста на «Старобільському спеціалізованому автопідприємстві № 0305», звідки у 1989 році він перейшов на посаду заступника директора з фінансів на «Сніжнянському виноробному заводі».

Під час роботи на останньому Кушнарьов брав активну участь у порятунку та відновленні радгоспу-заводу «Широківський», розташованому у селищі міського типу Широкому, Станично-Луганського району Луганської області. Ще за радянських часів завод був найбільшим підприємством району, але на момент розвалу СРСР підприємство було оголошено банкрутом, майно відправлено на брухт, а це – тисячі тон нержавіючої сталі. На той час такі оборудки були дуже популярним способом швидкого заробітку: розрізати потужності та продавати на металобрухт.

Однак Кушнарьов домігся призначення на посаду керівника підприємства, тож процес ліквідації був зупинений. В результаті вдалося врятувати, перезапустити завод, отримати ліцензії на виробництво продукції. Також було збережено величезний сировинний фонд – яблуневі сади на площі тисячі гектарів.

Після перезапуску нове підприємство забезпечило велику кількість робочих місць та знову було визнано бюджетоутворюючим суб’єктом господарювання району, за рахунок якого стартувало відновлення інфраструктурних об'єктів, будівництво доріг і дитячих садків.

Паралельно у студентські роки Ігор Кушнарьов підробляв діджеєм у нічних клубах Луганська, організовував для різних урочистостей світло та музику – на той час це була дуже популярна послуга. Також він надавав своє обладнання зіркам естради СРСР, коли ті приїжджали на гастролі до Луганська.

У вільне плавання як приватний бізнесмен Кушнарьов Ігор Володимирович пішов на тлі розпаду Радянського союзу – на початку він допомагав батькам, успішним луганським бізнесменам, які брали активну участь у приватизаційних процесах в регіоні. Одночасно він почав вибудовувати власні бізнес-зв'язки, в першу чергу для налагодження обігу товарів і послуг в новоствореній незалежній українській державі. Працював бізнесмен як на внутрішньому ринку, так і на міжнародному.

Юридична діяльність

Ще до отримання другої вищої освіти Ігор Кушнарьов зацікавився юридичною справою – багато в чому каталізатором цього стала потреба захисту своїх інтересів: спочатку бізнесу його батьків від недобросовісної конкуренції з боку олігархів та корупціонерів, а потім і власного бізнесу, який намагалися захопити під контроль недоброчесні конкуренти.

Так у 2008 році з'явилося «Адвокатське бюро Кушнарьова», яке в тому числі надавало юридичну допомогу представникам чесного малого та середнього бізнесу, що піддавалися тиску з боку влади та олігархату.

Одночасно, компанія на благодійних засадах надавала юридичну допомогу малозабезпеченим верствам населення. Високий професіоналізм юриста Ігоря Кушнарьова був відзначений нагородою «Юрист року» у 2013 році.

Крім того, у 2009 році було засновано міжнародну фірму Igor Kushnarov Advisory Bureau, що базувалася у Великій Британії та надавала бізнесу консалтингові послуги з виходу на міжнародні ринки.

Через рік бізнесмен також заснував міжнародний холдинг SVH Private Banking Agency (загальний обсяг інвестицій – 158 млн дол.), а також став контролером двох українських банків – «ФІНАНС БАНКУ» та «Інвестиційно-трастового банку» (загальний регулятивний капітал – 336,4 млн грн).

Приблизно у той час Кушнарьов став бенефіціаром нідерландських фондів Stichting Administratiekantoor LVV, Stichting Global Investment та Stichting Vanco Holding, основна діяльність яких – інвестиції в економіку України та низки інших країн (Гонконг, Іспанія, Латвія, Нідерланди, Польща, Угорщина, Швейцарія тощо).

Громадська та благодійна діяльність

Окрім юридичної допомоги нужденним, Кушнарьов Ігор також підтримує і цілу низку інших суспільно важливих проектів, а також активно працює як експерт у питаннях боротьби з корупцією – свого часу за порадами до нього навіть зверталися з міністерств та інших владних структур.

Також Кушнарьов надає фінансову допомогу дитячим будинкам інвалідів, медичним установам та пенсіонерам. Ще одна суспільно важлива тема, якою переймається бізнесмен – екологія. Вже протягом багатьох років він бере активну участь у проектах із захисту навколишнього середовища та є учасником громадського екологічного руху Native Planet Public Organization. У 2013 році Кушнарьов надав кошти на створення фільму про стан екології у Києві та області.

Крім того, родина Кушнарьова багато разів визнавалася одним з найбільших платників податків в Україні серед приватних осіб. Наприклад, у 2010-ті, коли Кушнарьов мешкав і працював у столиці, ходили чутки, що голови київських районів просили переїхати його саме до них, до окремо взятого району. Мільйонні податкові відрахування до бюджету, які сплачував Кушнарьов, допомагали місцевому районному бюджету відбудовувати дороги, садочки, робити ремонти на різних інфраструктурних об'єктах.

Незаконне переслідування

Фактично з самого початку своєї бізнес-діяльності сам Ігор Кушнарьов та його родина регулярно стають жертвами незаконних переслідувань і "компромату" з боку корумпованих чиновників та правоохоронців, чиїми руками діють його конкуренти та недоброзичливці, які не можуть досягти свого чесно і законно. Протягом усього цього часу в Кушнарьова та родини регулярно проводилися обшуки, причому страждали також геть сторонні особи, які просто орендували нерухомість.

Бізнес, майно Ігоря та сім'ї Кушнарьова, й осіб, що пов’язані з бізнесом чи родиною, час від часу потрапляють під тиск, а й потім арешт на вимогу слідчих органів, прокуратури або суду, однак станом на зараз жодне зі звинувачень не було доведене чи хоча б підкріплене якимись реальними фактами чи доказами. З такою самою регулярністю Ігор Кушнарьов доводить в українських та міжнародних судах свою невинність та незаконний характер переслідувань та цькування на його адресу, й адресу родини.

Як це, наприклад, відбувалося в Нідерландах, адже з середини 2010-х років українські правоохоронні органи намагалися долучати до своїх необґрунтованих справ проти бізнесмена майно його голландських фондів (компаній). Й нідерландські суди та державні установи стали на бік закону, вони взагалі не отримали від українських правоохоронців ніякого підтвердження протиправної діяльності Кушнарьова. ГПУ, ДБР ігнорували усі «незручні» запити з боку Нідерландів.

Крім того, через проплачених журналістів зацікавлені особи, недоброзичливі конкуренти, ще з початку минулого десятиліття проводили активну чорну піар-кампанію зі "збиранням компромату" на Ігоря Кушнарьова, намагаючись заплямувати його ділову репутацію. Така «робота» зі ЗМІ – це ще один з інструментів, до якого вдаються конкуренти, які не вміють працювати чесно.

Втім, згодом, коли бізнесмен вирішив довести хибність звинувачень на свою адресу в суді, журналіст визнав наклепницький характер розповсюдженої ним інформації про Ігоря Кушнарьова та виплатив йому компенсацію у розмірі 200 тис гривень за нанесення шкоди діловій репутації. А також видалив свої публікації. Поки йшов суд матеріал передрукувала велика кількість ЗМІ, що дало змогу та підґрунтя для продовження тиску на Кушнарьова та його родину з боку правоохоронців.

         

Зокрема, розповсюджуючи компромат про Ігоря Кушнарьова, недоброзичливці намагалися закидати йому зв'язки з родиною екс-президента-втікача Віктора Януковича, а також низкою екс-чиновників часів режиму Януковича, в тому числі, колишнім міністром внутрішніх справ Віталієм Захарченком. Однак це також було спростовано в судах, в тому числі міжнародних, які робили свої висновки на підставі власних розслідувань, ґрунтуючись на експертизах та офіційних висновках фінансових розвідок провідних європейських країн.

Більш того, є доведені факти, що Кушнарьов та його родина піддавалися переслідуванням з боку режиму Януковича – сам бізнесмен у середині нульових навіть тимчасово незаконно утримувався у луганському СІЗО за вказівкою впливового "регіонала" Юрія Іванющенка, відомого як "Юра Єнакіївський". Усе це робилося з метою шантажу та тиску.

Згідно з витягом про несудимість, датованим початком 2025 року, у Кушнарьова відсутні судимості (непогашені або незняті), також відсутні відомості щодо притягнення до кримінальної відповідальності. Ігор Кушнарьов також не перебуває у розшуку.

Наразі Кушнарьов, як приватна особа та український правозахисник, продовжує боротьбу за відновлення закону та справедливості щодо нього самого та усіх громадян країни, які постраждали через незаконні переслідування, та, судячи з останніх процесів в нашій країні, є натяки на поступовий зсув цієї ситуації з мертвої точки.

Сім'я

Ігор Кушнарьов одружений, виховує двох синів, але про родину розповідає неохоче.

Батьки Кушнарьова в 1990-х були успішними луганськими бізнесменами, що брали активну участь у процесах приватизації після розпаду Радянського союзу. Втім, через агресивне ведення бізнесу Віктором Януковичем та Рінатом Ахметовим, вони були змушені відступитися. Батько Кушнарьова нещодавно помер, залишивши все своє майно у спадок його матері.