Квітка Цісик

Квітка Цісик
Квітка Цісик.jpg
Американська співачка українського походження (4.04.1953 - 23.03.1998)

Квітка Цісик - американська співачка українського походження

Повне ім’я співачки – Квітослава. Її голосом захоплювався весь американський шоу-бізнес. Із нею працювали Майкл Джексон, Вітні Г'юстон та інші світові зірки. Та в Україні її почули здебільшого після смерті. Дві україномовні платівки, які вона випустила за свій кошт, досі популярні.

Біографія

Квітка народилася 4 квітня 1953 року в українській сім'ї емігрантів з України. Її батько був професійним скрипалем. Бабуся, дідусь, мама жили у Львові до 1944 року. Родина була знаною інтелігенцією у місті. Втікаючи від окупації та радянської влади, у 1949 році опинилися у США.

З чотирьох років батько вчив Квітку грі на скрипці, але ще одним музикантом в сім'ї стала її сестра Марія - вона стала видатною піаністкою, і деякий час була директором консерваторії у Сан-Франциско.

Квітка ж мріяла стати співачкою. Для цього вона вступила до Нью-Йоркської консерваторії, де майстерно відшліфовувала своє колоратурне сопрано. Працюючи з відомими американськими співаками, Квітка відгукувалася на комерційні пропозиції і скоро перетворилася на найвище оплачувану виконавицю джинглів - рекламних мотивів для радіо й телебачення.

Голос Кейсі (так вона була відома американцям, приберігши ім'я Квітка для себе як співачки) звучав у рекламних роликах компаній Coca-Cola, American Airlines та авіакомпанії "Дельта", Sears, Safeway, Starburst, ABC, NBC, CBS, "Макдоналдс". З 1982 року й до своєї смерті Кейсі Цісик залишалася єдиним голосом компанії Ford Motors.

Кейсі починала як оперна співачка, але згодом стала володаркою одного з найпоширеніших у світовому ефірі голосів - завдяки її сольному й бек-вокалу в записах джазових і поп-зірок та виконанню рекламних джинглів великих компаній. Американці підрахували, що загалом голос Кейсі почули понад 22 мільярди людей.

Квітка записала кілька пісень для голлівудського фільму "You light up my life", зігравши в ньому роль подружки головної героїні, яка співає голосом Кейсі.

Через юридичну тяганину між рекординговою компанією та кіностудією з приводу того, під чиїм лейблом має вийти диск із піснями, головна композиція з фільму вийшла у виконанні іншої співачки - Дебі Бун, полонивши США.

Під час вручення "Оскара" Джеку Бруксу - автору "найкращої пісні для кіно 1977 року" - пісню виконувала Дебі з хором хлопчиків. Квітка проігнорувала запрошення на церемонію.

Квітка двічі була одружена і обидва рази за видатними музикантами, які й сьогодні належать до вершків музичної індустрії США. Завдяки своїм чоловікам - композитору-аранжувальнику Джеку Кортнеру й інженеру звукозапису Еду Раковичу - Кейсі вдалося записати її українські альбоми.

Як би голосно це не звучало, але мотивом до їхнього запису було бажання Квітки прислужитися чимось її історичній батьківщині Україні. До співпраці Кейсі залучала найкращих музикантів та аранжувальників, вклавши у запис більше 200 000 доларів із власних коштів. Альбоми продюсував чоловік Квітки, відомий інженер звукозапису Ед Ракович, на піаніно акомпанувала сестра Марія, на гітарах грав Стюарт Шарф, а мати Іванна пильнувала за правильною вимовою доньки.

Перший диск "Kvitka" був записаний у 1980 році, другий "Two Colors" - у 1989. Між цими датами Кейсі встигла розлучитися з Джеком і побратися з Едом, якому народила сина Едді. Усі ці перипетії не завадили усім трьом плідно співпрацювати у створенні музики на обох дисках. Для своїх українських сесій Квітка збирала такі бездоганні ансамблі, які нечасто могли собі дозволити більшість тодішніх поп-зірок США. Тому не дивно, що ці диски зібрали безліч нагород у Канаді, а в 1990 році були номіновані на "Греммі" в категорії contemporary folk. Квітка Цісик приїздила в Україну лише один раз - у 1983 році разом з мамою. Після здобуття Україною незалежності вона мріяла проїхати по всій країні з концертним туром, але не встигла. Як не встигла і записати третій альбом - з колисковими.

Співачка померла 29 березня 1998 року від раку грудей, не доживши п'яти днів до свого 45-річчя. Через цю хворобу пішли з життя усі жінки в родині Цісик - мати Іванна у 1994 році, а в 2003 - сестра Марія.

Слава та широке визнання, яких вона прагла, та щира любов мільйонів слухачів прийшли врешті решт не до КейСі, а до Квітки Цісик. І не в США, а в Україні – завдяки двом альбомам з піснями у її виконанні («Пісні України» та «Два кольори»).

Квітка Цісик – американка, яка стала втіленням національної української самоідентифікації. Народні пісні в її виконанні у 80-х роках минулого століття сколихнулиХто така Квітка Цісик: 12 фактів про співачку тоді ще радянську Україну, стали уособленням такої бажаної, але на той час ще недосяжної незалежності.

Джерела

1.Хто така Квітка Цісик: 12 фактів про співачку

2.Коротка біографічна довідка про Квітку Цісик