Клименко, Олександр Васильович

Материал из ДОСЬЕ
Перейти к навигации Перейти к поиску
Клименко Олександр Васильович
Флаг RU.png
Клименко Александр Васильевич.jpg
Голова Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП)

Життєпис

Олександр Клименко народився на Харківщині у вересні 1986 року. Вищу освіту здобув у Харкові – в Національній юридичній академії імені Ярослава Мудрого, отримав диплом юриста.

На першу роботу Клименко влаштувався у березні 2010 року: у Києві, в органах внутрішніх справ. Спершу працював слідчим. Після реформи поліції у 2015-у його підвищили до старшого слідчого.

Спеціалізацією Клименка були справи щодо розкрадання майна. Під час розслідування справи щодо розкрадання коштів на «Укрзалізниці» Клименко по конфліктував із власним начальником. ЗМІ з’ясували, що чиновники укладають фіктивні договори і в такий спосіб виводять кошти з підприємства. Клименко написав листа, щоб такі виплати зупинити, але його керівник вимагав відкликати цей лист. Коли ж Клименко відмовився, керівник сказав йому залишити управління.

Через тиждень Клименка все-таки покликали на роботу, оголосили догану і забрали всі справи, які він розслідував, окрім проваджень про нещасні випадки.

У березні 2016-го Клименко подався на конкурс до Національного антикорупційного бюро. Пройшов конкурс і він став детективом. У НАБУ після року роботи Клименко отримав підвищення: до старшого детектива, а ще трохи згодом, у листопаді 2017-го, став керівником відділу.

21 грудня 2021 року детектив Національного антикорупційного бюро Олександр Клименко на конкурсі з обрання голови Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП) переміг за балами, набравши 246 балів.

19 липня 2022 року конкурсна комісія затвердила кандидатуру Олександра Клименка на посаду голови САП.

28 липня 2022 року Генеральний прокурор Андрій Костін підписав наказ про призначення свого заступника – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександра Клименка.

Оперативне досьє

Справи детектива Клименка

За час роботи у Бюро Клименко, зокрема, брав участь у розслідуванні таких резонансних справ:

Довідка: За даними Главкома, слідство вважає, що Татаров, у минулому керівник юридичного департаменту державної компанії «Укрбуд», може бути причетним до надання неправомірної вигоди за видання недостовірного письмового висновку судового експерта у справі щодо заволодіння 81 млн грн Національної гвардії України.

Ексдепутата та бенефіціара ТОВ «Укрбуд Девелопмент» Максима Микитася та ще сімох осіб підозрювали у корупційній схемі з будівництвом квартир для Національної гвардії.

За даними слідства, у 2000-х роках Головне управління внутрішніх військ МВС (нині — ГУ Нацгвардії) та забудовник уклали угоду, за якою на території колишньої військової частини мали звести житловий комплекс із паркінгами. За земельну ділянку Нацгвардії мали дати 50 квартир і 30 паркомісць на Печерську.

У 2016-2017 роках сторони уклали додаткові угоди, за якими Нацгвардія відмовляється від квартир на Печерську, а отримує 65 квартир у будинку біля станції метро «Червоний хутір» (східна околиця столиці). Отримати квартири Нацгвардія мала за суму, на 81,6 млн грн меншу за стартову.

За версією слідства, ексдепутат Микитась у змові з працівником «Укрбуду» домовився з посадовцем криміналістичного центру МВС Костянтином Дубоносом про липові результати експертизи. Така «оцінка» мала показати, що різниця в ринковій вартості між ЖК на Печерську та новобудовою на околиці Києва була 7 млн грн замість 81 млн. В обмін Дубонос отримав паркомісця за 250 тис. грн.[1]

Крім того, Клименко очолював групи прокурорів у справі ексзаступника секретаря РНБО Олега Гладковського.

Амбіції

Клименко сам зізнавався, що поштовхом до участі у конкурсі на главу САП стало його бажання подальшого просування по кар'єрних сходах, у НАБУ ж такої можливості найближчим часом не було. У 2020-у він взяв участь у конкурсі на підвищення в НАБУ, проте програв його: посів друге місце. Інших вакансій на керівні місця в НАБУ не було.

Ба більше: у січні він виступив із критикою нинішнього в.о. керівника САП, прокурора-«кіборга» Максима Грищука (який підписав підозру Олегу Татарову). Приміром, на думку Клименка, у справі Татарова можна було б піти на певні «процесуальні хитрощі», та й загалом Грищук, вважає Клименко, не задіює усі можливі ресурси, які він міг би використати навіть у статусі в.о. керівника органу.

Клименко також має план щодо того, що треба зробити у першу чергу в Антикорупційній прокуратурі: провести аудит проваджень, у тому числі, закритих за останній час.

Джерела