Стів Возняк

Версия от 14:01, 13 января 2022; Colonel (обсуждение | вклад) (→‎Інші проєкти Возняка)
(разн.) ← Предыдущая | Текущая версия (разн.) | Следующая → (разн.)
Стів Возняк
Стів Возняк 1.jpg
Співзасновник компанії Apple, винахідник комп'ютера Apple

«Багато хто мене запитує: Стів, ти поляк? Бо моє прізвище Возняк. Я відповідаю: ні, я українець. Я завжди знав, що моє прізвище – українське. Все своє життя я хотів приїхати до України».

Біографія

Стівен Возняк народився 11 серпня 1950 року в Сан-Хосе, штат Каліфорнія. У його сімейному дереві можна знайти українське, польське та німецьке коріння. Батько інженера – Джейкоб Френсіс Возняк, народився на території США, у Лос-Анджелесі, але його батьки мали українське походження. Тривалий період свого життя вони провели на Буковині, а після війни іммігрували до США. Мати Стіва - Маргарет Елейн Керн, була наполовину німкеня, наполовину швейцаркою

Саме батько вплинув на формування Стіва як особистості, що стало вирішальним фактором при виборі його подальшого життєвого шляху. Возняк-старший здобув освіту в Caltech (Каліфорнійському технологічному інституті), а надалі займався розробкою систем наведення ракет у компанії Lockheed. Часто приходячи до батька на роботу Стів ще з малого віку грав деталями і з непідробним інтересом стежив за процесом, що і вплинуло формування його любові до електроніки.

Середовище, в якому ріс маленький Воз, саме так його називали близькі та друзі, дозволило йому ще зі шкільної парти показувати видатні результати. У четвертому класі Стів уже став власником ліцензії радіоаматора, а декількома роками пізніше виграв головний приз на міському конкурсі, організованому компанією BBC. Нагорода була отримана за створення складного калькулятора, який використав двійкову систему числення. Завдяки такому винаходу юному Стіву вдалося обійти набагато старших і досвідчених конкурентів.

Звичайно ж, така захопленість справою вплинула на його особисте життя в молодому віці, адже коли ровесники активно розважалися на вечірках і ходили на побачення, Віз сидів над монтажними платами, що, безсумнівно, позначилося на формуванні дещо відокремленого способу життя. Однак, цілком імовірно, саме така наполегливість та любов до своєї справи дозволили йому стати тим, ким ми його знаємо зараз.

Ще в школі Стів вивчив мову програмування Фортран, а потім вступив до Колорадського університету. Через брак коштів для оплати навчання йому довелося навчання полишити. Також швидко він пішов з Купертинського Коледжу де Ансал, але науковий ступінь бакалавра він все ж таки отримав, закінчивши в 1986 Каліфорнійський університет, через 11 років.

Стів Джоб та Apple

Стів Джоб з'явився на життєвому шляху Возняка в період його короткострокового перебування в коледжі завдяки спільному знайомому. Першим винаходом, який вони створили разом, стала Blue box, призначений для злому телефонних мереж та здійснення дзвінків у будь-яку точку світу. Саме в кімнаті, ще тоді школяра Джобса, стартувала робота зі створення Возняком першого персонального комп'ютера в історії - Apple I.

Пристрій, який вдалося зробити, пізніше буде названо справжнім дивом того часу. У квітні 1976 року Джобс і Возняк стають засновниками компанії Apple Computer, де Стів Возняк займає керівну посаду і стає відповідальним за наукові розробки та розширення функціональних можливостей свого винаходу. Випущений трохи пізніше Apple II, повністю виправдав покладені зусилля і на кілька років став основним продуктом, що приніс компанії багатомільйонні прибутки.

Логотип спочатку був зображенням Ісаака Ньютона, що сидить під яблуне. Пізніше вчений зник, а яблуко було розфарбоване в різні кольори, яке потім хтось надкусив. Можливо, це було дизайнерське рішення, однак є версія, що це зробили або Джобс, або Возняк, хто саме, залишається загадкою і досі.

У 1975 року Возняк залишив вуз, влаштувався працювати у компанію Hewlett-Packard і зайнявся створенням персонального комп'ютера власного виробництва. У молодості інженер орієнтувався на мініатюрність та змонтував «пристрій у портфелі». Як зізнався Стів пізніше, він зібрав перший Apple I, щоби безкоштовно поділитися ним з іншими.

Дізнавшись про винахід Стіва, Джобс запропонував організувати власну фірму та налагодити промислове виробництво пристрою. Спочатку Возняк поставився до цього скептично, але піддався на вмовляння, вирішивши, що це буде чудова пригода.

У 1976 році хлопці зареєстрували компанію Apple і невдовзі вже отримали перше замовлення. Знаменитий лейбл вирішено було запозичити у групи "Бітлз", шанувальниками якої були обидва Стіва. На конвертах платівок музичного гурту часто зображувався зелений фрукт. На відміну від "Бітлз" програмісти використовували малюнок надкусаного яблука.

Щоб налагодити створення комп'ютерів, знадобився початковий капітал. Обидва Стіва вклали в компанію найдорожче, що було на той момент у кожного. Джобс продав автофургон Volkswagen, а Возняк – калькулятор HP. На руках у молодих винахідників виявилися $1300, які вони пустили на купівлю деталей.

Збиралися комп'ютери «на колінах» — у спальнях та в гаражі. Перші моделі коштували $666,66 за штуку. Ціна вийшла містичною з банальної причини: Возняк додав до вартості $500 націнку в 33,3%.

Коли було продано 250 штук, Возняк пішов із Hewlett-Packard та зосередився на новій версії дітища. Програміст додав кольорову графіку, зробив можливість виведення на екран тексту та картинок.

За технічними параметрами Apple багато в чому випереджала Altair 8800 ЕОМ конкурентку. Це відразу оцінили користувачі. Нововведення завжди проводив Возняк. Він прагнув удосконалити комп'ютер, не порушивши принцип простоти. До нової моделі програміст додав контролер гнучких дисків, розробив Apple DOS, структурував файлову систему. Для зручності роботи Возняк написав мову програмування Calvin.

Комп'ютер Apple II зробив прорив ринку електроніки. Акції компанії підскочили у ціні, і Стів Возняк разом із Стівом Джобсом стали мільйонерами. Вже через 12 років сумарна вартість підприємства становила $7 млрд.

У 1987 році, пропрацювавши в Apple 12 років, Стів Возняк покинув цю компанію. Досі має пакет акцій, рахується там працівником і навіть отримує зарплату.

Інші проєкти Возняка

Обдарований інженер заснував власну фірму CL9 та почав розробляти пульти дистанційного керування. Возняку належить ідея універсального пульта дистанційного керування, який може перемикати відразу кілька пристроїв.

Стів Джобс ревно поставився до нового дітища Возняка і навіть заборонив постачальникам радіодеталей продавати необхідні товари під загрозою розриву контракту з Apple. Стів Возняк був розчарований у колишньому другові та співзасновнику прибуткової компанії, але знайшов нових постачальників. Ще один проект, яким Стів Возняк зайнявся тим часом, — благодійний фонд Unuson (Unite Us in Song).

Іншу фірму Стів організував у 2001 році. Компанія Wheels Of Zeus створила бездротову GPS-технологію, яка у зміненому вигляді стала затребувана з часом.

У 2007 році Возняк з'явився в новому амплуа - письменника, видавши книгу про свою біографію, iWoz. За три роки підприємець з'явився на екрані. Стів знявся в одному з епізодів серіалу "Теорія великого вибуху".

Наприкінці 2017 року Возняк поклав край експериментам з біткоіном. За словами комп'ютерного генія, він купував криптовалюту заради інтересу, але тепер вирішив позбутися її. Таке рішення Стів ухвалив вчасно. Купивши біткоїни за ціною $700, програміст продав їх за максимальним курсом — $20 тис. за одиницю.

А в грудні 2020-го на Мальті бізнесмен та ще 5 співзасновників стали засновниками блокчейн-проекту Efforce, для якого було розроблено персональний токен WOZX. Усі вкладені кошти планувалося спрямовувати у зелені проекти.


У вересні 2021 року Стів Возняк оголосив про створення власної космічної компанії Privateer Space. Про це він написав у Twitter.

"Запускається компанія Privateer Space, не схожа на інші", - йдеться у повідомленні.

Возняк прикріпив посилання на відео про компанію. В описі ролика зазначено, що Privateer Space заснована спільно Возняком та американським інженером та генеральним директором робототехнічної компанії Ripcord Алексом Філдінгом. На сайті Ripcord говориться, що вона запущена NASA у 2014 році.[1]

Стартап Стіва Возняка Privateer Space планує систематизувати інформацію про космічне сміття на земній орбіті. Таким чином вони хочуть допомогти людству позбутися цих нагромаджень, поки не стало надто пізно. Щоправда, спочатку для цього в компанії запустять кілька сотень своїх супутників, а потім поступово нарощуватимуть їхню кількість.

За оцінками Європейського космічного агентства (ESA), зараз на орбіті знаходиться не менше 36 500 уламків розміром із м'яч для софтболу, тобто близько 10 сантиметрів завширшки. Ще близько мільйона осколків – діаметром від 1 до 10 см. І шокуючі 330 мільйонів – завбільшки від 1 см до 1 міліметра.

Всі вони пересуваються з величезною швидкістю, тому навіть найменший уламок здатний нанести пошкодження іншим космічним об'єктам.[2]

Особисте життя

Першою дружиною Стіва Возняка стала Еліс Робертсон. Дівчина була громадським діячем та перебувала в Ордені Східної зірки, пов'язаному з масонами. Щоб більше часу проводити з дружиною, Возняк теж вступив у братство вільних мулярів і навіть отримав третій ступінь, хоча не поділяв поглядів цієї спільноти. Стів та Еліс прожили разом 4 роки і у 1980 році розлучилися.

У лютому 1981 року Стів Возняк летів за весільними кільцями, оскільки був заручений із співробітницею Apple Кендіс Кларк. Але через авіакатастрофу винахідник отримав травму голови, що призвела до амнезії. Молодий інженер не пам'ятав низку фактів, у тому числі кілька останніх днів життя, включаючи катастрофу і лікарню.

Завдяки коханій Стів поступово повернув здоров'я і одружився з Кендіс. Дружина подарувала програмісту двох синів та доньку. Але й другий шлюб не витримав часу: 1987 року Возняк і Кларк розлучилися.

Через три роки Возняк зустрів колишню однокласницю Сьюзан Мулкерн, яка свого часу була головою чирлідерів. На момент зустрічі особисте життя жінки було налагоджене, у попередніх стосунках вона виховувала трьох дітей. Але ці сімейні обставини не завадили парі одружитися у 1990 році та прожити разом 14 років.

Потім бізнесмен зустрічався з комедійною актрисою Кеті Гріффін, а останні роки Стів Возняк одружений з бізнесвуменом Джанет Хілл, з якою і зараз живе в особняку в каліфорнійському місті Лос-Гатосі. Перший будинок підприємець збудував у 1986 році, при цьому багато чого він зробив усередині своїми руками. Пізніше будинок продали адвокату Ренді Тангу.


Смерть колишнього друга, Стіва Джобса, застала його зненацька. Про колегу підприємець сказав, що той зумів перевершити всі цілі, які ставив собі у житті. Проте він визнав, що багатство дуже змінило Джобса.

Стів побував на батьківщині своїх предків, в Україні, у 2017 році. У Києві він провів низку ділових зустрічей, поспілкувався із молоддю, виступив на форумі Olerom Forum 1.

Цікаве про Стіва Возняка

  • Монітор і клавіатура були придумані Возняком за його нелюбов до зовнішнього вигляду комп'ютерів, які тоді випускалися іншими компаніями. Він вважав, що в мерехтливих лампочках і діодах ніяк не відображається «індивідуальність» кожного пристрою;
  • Перший комп'ютер Apple I був зібраний на суму, яку обом Стівам вдалося заробити на розпродажі цінних речей, зокрема наукового калькулятора Возняка;
  • Стів Возняк не працює в Apple вже більше 30 років, але він досі числиться у штаті співробітників та отримує заробітну плату;
  • Універсальність Возняка як особистості підтверджується і тим, що він є спонсором багатьох різних проектів, від дитячих музеїв до рок фестивалів;
  • У 2000 році він був долучений до Національної Зали Слави Винахідників.
  • Частину акцій Возняк подарував іншим співробітникам Apple для того, щоб ті змогли придбати собі житло.
  • Стів Возняк українець

Те, що видатний розробник комп'ютерів Apple може бути тією чи іншою мірою українців свідчать не лише факти з біографії його дідуся та бабусі, а й власний вираз Стіва під час виступу на Olerom Forum 1 у Києві у 2017 році.

«Багато хто мене запитує: Стів, ти поляк? Бо моє прізвище Возняк. Я відповідаю: ні, я українець. Я завжди знав, що моє прізвище – українське. Все своє життя я хотів приїхати до України».

  • Стів Возняк не перебуває у рейтингу найбагатших людей світу за версією «Форбс». Як стверджує сам Возняк, працюючи в компанії Apple, він не ставив собі за мету збагатитися, тому статки програміста не перевищують $ 100 млн. Стів пропагує власну формулу того, як залишатися щасливим. За словами Возняка, треба частіше усміхатися та уникати негативних думок. А якщо щось не ладнається в житті, подумати, як бути конструктивним, і зайнятися винахідництвом.

Джерела

1.Стив Возняк

Посилання