Важа Джаши Енрікович

Материал из ДОСЬЕ
Перейти к навигации Перейти к поиску
Важа Джаши (Vaja Jhashi) RU
Vaja Jhashi 1.jpg
Російський та молдовський підприємець, генеральний директор і власник 87,5% акцій Trans-Oil Group of Companies та ряду інших компаній в Молдові, Росії, Україні та на Кіпрі.

Біографія

Народився 12 червня 1966 року в Москві у родині дипломата з Грузії Енріко Джаши. Вищу освіту здобув в Інституті Країн Азії та Африки МГУ ім. М. В. Ломоносова на факультеті арабської філології.

Бізнесові активи

У 1996 році Важа Джаши разом з американським підприємцем Джеймсом Келлі заснували Trans-Oil Ltd. У 2006 році компанію було реорганізовано у Trans-Oil Group of Companies.

Одним з найбільших активів Важі Джаши є завод з виробництва рослинної олії "Floarea Soarelui" у Бельцах, придбаний у 2011 році. Другим за розміром підприємством є термінал зернових та масличних культур "Trans-Cargo" у порту Джурджулешть.

Джаши володіє великим підприємством в Україні - елеватором у порту Рені, а також логістичною компанією "Reni-Line". Важе Джаши належать також численні елеватори, розташовані практично у всіх регіонах Молдови. Найбільшим з них є "Elevator Kelley Grains SA" у Кэушень.

Важа Джаши керує своїми активами через кіпрський холдинг "Aragvi Holding International Ltd".

Скандали

Спроби захоплення одеського терміналу та зв'язок з РФ

У 2024 році Важа Джаши був замішаний у спробі рейдерського захоплення одеського зернового терміналу. Після невдалої спроби та масового обурення, компанії, які контролюються підприємцем, заявили, що він ніколи не мав стосунків з РФ і не займався бізнесом там, хоча з відкритих джерел випливає інше, і очевидно, що Важа Джаши був співзасновником принаймні однієї російської компанії.

Vaja Jhashi.png

Крім того, за відкритими джерелами, Важа Джаши має російський ІПН (ідентифікаційний номер платника податків), що автоматично означає його статус російського податкового резидента.

Також, з 28 березня 2023 року син Важи Джаши, Тамаз, займає посаду генерального директора іншої російської компанії - ООО "Юнистарз".

Vaja Jhashi2.png

Також відомо, що кіпрська компанія Важи Джаши під назвою "Trezeme Limited" протягом 2019-2021 років отримувала кредит від російського Міжнародного інвестиційного банку, проти якого введені санкції США.

Більше того, зв'язки Важи Джаши з Росією значно глибші, ніж просто бізнес. Наприклад, його сестра Марина Джаши вже багато років працює в якості ведучої на російському пропагандистському каналі Russia Today.

Vaja Jhashi3.png

Підозра у фінансуванні терористів

Така близькість Важи Джаши до РФ пояснює його участь у фінансуванні терористичних організацій. Служба безпеки України підозрює Важи Джаши у фінансуванні проросійських сил для успішної окупації Одеської області.

Так, у 2023 році Головне слідче управління Служби безпеки України розпочало передосудове розслідування за справою № 22023000000000306 за ознаками вчинення злочину одразу за трьома статтями Кримінального кодексу України:

  • Стаття 110-2. Фінансування дій, скоєних з метою насильницької зміни конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України,
  • Стаття 209. Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом,
  • Стаття 358. Підробка документів, печаток, штампів і бланків, збут або використання підроблених документів, печаток, штампів.

Паспорти на інші імена та подвійне громадянство

У 2020 році президент Молдови Ігор Додон звинуватив Важу Джаши у отриманні другого паспорта на інше ім'я, що підприємець відкинув. При цьому він також заперечує наявність російського паспорта, хоча довести його наявність через відкриті джерела не є складною задачею.

Vaja Jhashi4.png
Vaja Jhashi5.png

Зв'язки з олігархатом та мафією

Важа Джаши є дуже близьким соратником однієї з найбагатших і впливових осіб Молдови - Влада Плахотнюка, якого Інтерпол називає членом впливової російської злочинної групи - "Солнцевська". На Плахотнюка накладені санкції США, Канади та всіх країн Європейського Союзу.

У 2014 році Важа Джаши почав розширення бізнесу в Румунії, де придбав маслоекстракційний завод і групу "Racova" румунського мільйонера Адріана Порумбою. Навколо цієї історії було багато скандалів та судових розглядів в Румунії, а сам Порумбоя неодноразово заявляв, що за всім цим стоїть сам Влад Плахотнюк.

Джаши і Плахотнюк пов'язані як у бізнесі, так і в особистому житті. Так, після свого втечі з Молдови у 2020 році, Плахотнюк жив у Маямі на віллі саме у Важи Джаши.

Екс-заступник голови департаменту економічної безпеки МВС РФ Дмитро Целяков звинувачував Важу Джаши у незаконних фінансових операціях, пов'язаних з грузинською, російською та молдавською мафією на території РФ.

Корупційні схеми в Молдові

При такому рівні токсичності, Важа Джаши продовжує отримувати великі пільги від держави в Молдові. Так, у лютому 2023 року Cutia Neagră Plus провела розслідування, під час якого виявила податкові пільги, якими користуються резиденти Міжнародного вільного порту Джурджулешть. Основним бенефіціаром порту є компанії групи Trans-Oil.

Протягом 2018-2022 років 4 компанії групи Trans-Oil сплатили до державного бюджету 291 млн леїв у вигляді зборів та податків. Протягом цього ж періоду вони отримали компенсацію ПДВ на загальну суму 1,05 млрд леїв.