Дегтярьова Наталія

Материал из ДОСЬЕ
Перейти к навигации Перейти к поиску


Дегтярьова Наталія Михайлівна
Дегтярьова Наталія.jpg
Голова департаменту банківського нагляду Національного банку України

Біографія

Наталія Михайлівна Дегтярьова народилася в 1975 році.

Закінчила Тернопільську академію народного господарства за фахом «економіст», після випуску працювала у відділі банківського нагляду Хмельницького регіонального управління НБУ на посаді економіста.

З 1999 по 2004 роки працювала в комерційних структурах за посадах голови служби внутрішнього аудиту, керівника кредитного департаменту.

З 2004 по 2007 – обіймала посаду голови служби внутрішнього аудиту «Агрокомбанку».

З 2007 по 2009 роках внутрішній аудитор «Каліон банк Україна».

З 2009 по 2016 роках працювала у ПАТ «Промінвестбанк»: була керівником управління внутрішнього контролю, виконувала обов'язки директорки департаменту внутрішнього аудиту, згодом керівником департаменту.

У 2016 році призначена директором департаменту банківського нагляду Національного банку України.

Звинувачення у лобіюванні інтересів російських структур

Призначення Дегтярьової стало несподіванкою для багатьох експертів, адже вона не мала досвіду роботи в НБУ. Крім того, її підозрювали у зв’язках з російськими фінансовими структурами. Насамперед – через роботу у «Промінвестбанку», який на той момент перебував під управлінням російського «Внешекономбанку». Його називали «банком путіна», адже тодішній прем’єр рф за посадою входив до правління «Внешекономбанку».

Наталія Дегтярьова зайняла посаду директора департаменту банківського нагляду НБУ після того, як «Промінвестбанк» потрапив під санкції РНБО.

Крім того, Наталію Дегтярьову підозрюють у діяльності на користь російських структур. На це звернули увагу експерти-економісти Борис Кушнірук та Сергій Лямець. Вони зауважили, що за час роботи Дегтярової в НБУ жодна російська фінансова структура не була закрита.

За її сприяння як посадовця НБУ в Україні на одинадцятому місяці війни продовжує працювати російський «Альфа-банк». ЄС ввів санкції через те, що банк належить Петру Авену, Михайлу Фрідману та Герману Хану, наближеним до путіна російських олігархів. Весь цей час звучать заяви про швидку націоналізацію, тоді як акціонери банку заявляють про готовність дати мільярд доларів і намагаються відбутися зміною назви банку. При цьому НБУ не вважає за потрібне націоналізувати російський банк.

Також, на думку експертів, саме голова департаменту банківського нагляду Наталія Дегтярьова чинить протидію націоналізації «Альфа-банку». Вона підтримує «Альфа-Банк» щонайменше з 2018 року, коли очолюваний нею департамент підписав договори з керівництвом фінустанови про так звані «золоті парашути», які передбачають, що ліквідність банку при націоналізації переходить до рук топ-менеджерів, а не держави.

Навіть коли НБУ оштрафував «Альфа-банк» за порушення у сфері фінансового моніторингу на рекордні 47,7 млн грн, проти топ-менеджменту фінансової установи не було застосовано жодних санкцій.

З початку 2022 року з «Альфа-банку» вийшло 65% коштів корпоративних клієнтів та приблизно 25% коштів фізосіб. Тільки упродовж жовтня 2022 року, коли розмови про націоналізацію поновилися, відтік прискорився з 4 до 7 млрд грн на місяць, як це розповів один із високопосадовців з посиланням на дані НБУ.

Підтримка російських букмекерів

Також Наталія Дегтярьова причетна до діяльності російської букмекерської компанії 1xBet. Ще у 2021 році правоохоронці запідозрили букмекера у зв’язках з резидентами рф. Адже 1xBet перераховувала 1% від прибутку на «допомогу російським героям, пораненим під час участі у СВО на території України». Нещодавно РНБО наклало санкції на один із підрозділів російських букмекерів. Виявилося, що в них на рахунках Royal Pay Europe більше 3 млрд грн. На думку політолога Олександра Аронця, НБУ, зокрема, департамент банківського нагляду повинен був зауважити діяльність російської букмекерської контори та вжити відповідних заходів.

Політичний експерт і громадський діяч Назар Приходько вважає, що дії Дегтярьової повинні розслідувати правоохоронці. У січні 2023 року він написав заяву в СБУ щодо проросійської діяльності Наталії Дегтярьової.

Скандал із деклараціями

У 2021 році Наталія Дегтярьова як голова департаменту НБУ змінювала свою податкову декларацію 30 разів. За законом, внесення змін до декларації передбачено у випадку істотної зміни матеріального становища посадовця, коли щомісячні доходи перевищують 105 тисяч гривень. Загалом за 2021 рік Наталія Дегтярьова – відповідальна посадова особа Нацбанку заробила на операціях із цінними паперами понад 12,5 мільйонів гривень. А витратила на операції із цінними паперами понад 9 мільйонів гривень.