Люстрація в Україні: скандальні призначення нової влади

Материал из ДОСЬЕ
Перейти к навигации Перейти к поиску

Не зважаючи на вимоги Майдану, в уряді все одно є люди із сумнівним політичним минулим. Саме скелети в шафах двох міністрів – Юрія Продана і Людмили Денисової – стали причиною першої хвилі народної недовіри до нового уряду. На яблуні нового Кабінету міністрів чверть плодів раніше вже зростали в урядових садах.

Кабмінівського хліба вже куштували Арсеній Яценюк, Олександр Шлапак, Юрій Продан і Людмила Денисова. За двома останніми прізвищами тягнеться скандальний шлейф тіньових і не до кінця зрозумілих справ, які зовсім не відповідають ідеалам Майдану.

У заяві Кола народної довіри, до якого входили і входять активісти Майдану, чорним по білому написані критерії відбору нових урядовців. Четвертий пункт цього документа такий: «непричетність до порушення прав людини та відсутність інформації про корупційну діяльність за реєстрами громадських рухів «Чесно», Центру протидії корупції та сайту «Скоти.інфо».

Зайшовши на вищезгадані портали серед розмаїття імен дуже легко знайти і прізвище міністра соцполітики Денисової. - Щодо неї існують кілька журналістських розслідувань про її корупційні зв’язки, її корупційні дії, - розповідає Павло Мироно, аналітик руху «Чесно». - І іронія полягає зокрема в тому, що одне з цих розслідувань писала Тетяна Чорновол, яка фактично зараз працює в тій самій владі, в якій працює Людмила Денисова. Хотілося б тут бачити коментар від Тетяни щодо цієї ситуації.

Політичну кар’єру Людмила Денисова почала в Криму. У 98-му сіла в крісло міністра економіки, а пізніше зайняла посаду головного фінансиста півострова. 2000 рік - перший скандал. Чиновницю арештовують, щоправда, на день. Інкримінують «зловживання службовим становищем». За це прокуророві автономії потім винесли догану. Невдовзі справу закрили. З 2007-го до 2010-го пані Людмила в ролі міністра соцполітики в уряді Тимошенко.

У 2008-му тодішній виконувач обов’язків Голови СБУ і нинішній керівник спецслужби Валентин Наливайченко оприлюднив нову корупційну історію. Слідчі повідомили про факти розкрадання у мінсоцполітики 60 мільйонів бюджетних грошей на придбанні інвалідних візків. Трохи згодом – нова заява про махінації з виплатою допомоги дітям-чорнобильцям. Ці заяви міністр Денисова спростувала.

Ще одне старе-нове обличчя Кабміну – Юрій Продан. Він удруге призначений міністром палива й енергетики. Був фігурантом кількох скандалів, але, як і у випадку з міністром Денисовою, минулося. 2005 рік – Генпрокуратура порушила кримінальну справу за фактом зловживань у компанії «Київенерго».

Фігурантами проходили Юрій Продан і виконувач обов’язків міністра палива й енергетики Іван Плачков. Вересень 2007-го, секретар слідчої комісії, яка розслідувала порушення в газовій сфері, нардеп від компартії Олександр Голуб заявив, що Юрій Продан несе повну відповідальність за газові домовленості 2006-го року. А саме – за підвищення цін на газ та електроенергію і продаж стратегічного запасу урану в 2005-му-2006-му роках.

Повернення в уряд міністрів Продана і Денисової викликало хвилю обурення в суспільстві і серед журналістів. У соціальних мережах, у численних публікаціях про формування нового Кабміну ці два кадрові призначення пов’язують із особистими квотами Юлії Тимошенко. - Закон, що виганяє суддів, взагалі схвалений Кабміном, Кабміном поданий до парламенту і буде великим свинством, якщо правляча коаліція, яка сформувала цей Уряд, не проголосує за поданий ними закон, - переконаний Голова люстраційного комітету Єгор Соболєв. - Чим більше будуть затягуватися парламентом, правлячою коаліцією, урядом рішення про початок люстрації, тим більше ризиків, що їх самих зметуть, причому зметуть абсолютно без закону, просто рішенням вулиці.

Перші списки тих, кому не можна обіймати державні посади, вже подані. На черзі люстрація Міністерства внутрішніх справ, план якої сьогодні на свої сторінці в соцмережі вже оприлюднив Арсен Аваков. На черзі й інші гілки влади. Зрештою, українці поки готові чекати, затягнувши паски. Але за умови, що слова влади не розійдуться зі справами, інакше на вулицях знову постануть барикади.

Тетяна Іванченко, «Дістало»[1]

Источники