Михайло Добкін

Матеріал з ДОСЬЄ
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Добкін Михайло RU
Добкин Михаил.jpg
Народний депутат Верховної Ради України IV, VIII скликань. Экс-голова Харківської обласної державної адміністрації. Заступник голови Харківської обласної організації Партии регионов.

Біографія

Михайло Добкін народився 26 січня 1970 року у Харкові. З 1978 по 1985 роки навчався у середньоосвітній школі №97 міста Харкова. Між закінченням школи та отриманням першого диплома вишу у Добкіна була перерва – майже 15 років. Михайло Добкін закінчив Національний університет внутрішніх справ, за спеціальністю "правознавство" та Харківський національний економічний університет, за спеціальністю "міжнародна економіка". За відомостями однокурсників, університет майже не відвідував, прийшов вже на видачу дипломів.

  • 1987 - працював на виробництві.
  • 1988 - 1990 роки проходив строкову службу у Радянській Армії.
  • 1993 - 2002 Добкін займався комерційною діяльністю.
  • 1998-2002 рр. був депутатом Харківської міськради.
  • 2002-2006 Михайло Добкін став Народним депутатом України. Працював у Комітеті Верховної Ради з питань бюджету.
  • З 2006 по 2010 роки Михайло Добкін був мером Харкова.
  • В березні 2010 року політик Михайло Добкін призначений головою Харківської обласної державної адміністрації.
  • 2 березня 2014 року звільнений з посади голови Харківської обласної державної адміністрації.
  • 25 березня 2014 року Михайло Маркович Добкін подав документи до ЦВК і став кандидатом у президенти України. На Президентських позачергових виборах 2014 року набрав 3% голосів виборців.
  • У листопаді 2014 року Добкін став нардепом VIII скликання від партії “Опозиційний блок”.
  • 13 липня 2017 року ВР України позбавила Михайла Добкіна депутатської недоторканності, його було затримано та заарештовано. Генеральна прокуратура висунула звинувачення у завданні збитків країні більш ніж у двісті мільйонів гривень.
  • У 2022 році Михайло Добкін став дияконом Української УПЦ МП.

Компромат

Торгівля з ОРДЛО

ТМ «Епікур»

Батько Михайла Добкіна – Марк Добкін – починаючи з 2000-х років зацікавився імпортом курятини. Тоді популярним бізнесом були поставки курячого м'яса із США. Марк Добкін організував схему, суть якої була наступною: курятина ввозилася з США до спеціальних економічних зон Донецької області, а далі потрапляла до дистрибуції через мережу невеликих приватних магазинів. Такий підхід дозволяв знизити податкові витрати та збільшити прибутки.

Пізніше батько Михайла Добкіна підтримав проект підприємця Олексія Коваленка з Харкова створити нову птахофабрику, яка б виробляла м'ясо курей без застосування антибіотиків. Так виникла «Володимир-Волинська птахофабрика». Її власниками стали Олексій Коваленко та Марк Добкін. Співвідношення часток склало:

  • 34% (Коваленко)
  • 66% (Добкін)

При цьому сам Добкін-старший від бізнес-завдань самоусунувся - усім займався Олексій Коваленко, якому вдалося з нуля створити популярний і затребуваний бренд Епікур (ТМ Epikurus). Продукт сподобався українцям саме через головну перевагу — відсутність антибіотиків у м'ясі курей. Згодом Марк Добкін помер — у бізнесі почалися зміни. Спадкоємці Добкіна – його сини Михайло Добкін та Дмитро Добкін – почали претендувати на частку у бізнесі. Вони увійшли до складу акціонерів. Новий розподіл часток становив: 41% у Олексія Коваленка, а брати отримали рівні частки — по 29,5% отримали Михайло Добкін та Дмитро Добкін. Здавалося б, зміна формальна — проте вона спричинила серйозні наслідки. Причина — Михайло Добкін був пов'язаний із торгівлею з ЛНР та росією. Для Олексія Коваленка репутація підприємця виявилася важливішою за прибутки, тому він відмовився продовжувати співпрацю з Добкіним.

При цьому Коваленко озвучив свою позицію привселюдно, а також у своїх соціальних мережах. Він посилався на дані розслідувань журналістів, які на той момент з'явилися у засобах масової інформації. Коваленко вказав на факти: Михайло Добкін організував злочинну схему співпраці з контрольованим росіянами режимом ЛНР, а також безпосередньо з бізнесом із російської федерації. Олексій Коваленко заявив, що такі факти — більше, ніж просто проросійські висловлювання, — це конкретні вчинки, що підривають цілісність України.

Суть бізнесу Добкіна безпосередньо торкалася бренду «Епікур» і загрожувала його репутації. Михайло Добкін створив акціонерне товариство «Володимир-Волинська торгова компанія», керівником якого поставив мешканку непідконтрольних територій із населеного пункту Лутугине. Таке призначення фіктивного керівника є явним знаком спроби уникнути відповідальності за протиправну діяльність. Через цю схему здійснювалися постачання курятини до так званої ЛНР. Більше того, можливо, що там же у Лутугиному Михайло Добкін закуповував комбікорм для поставок на завод у Харкові.

Підприємець Коваленко не просто відмовилася вести справи з Михайлом Добкіним, він вирішив повністю призупинити продаж продукції під брендом Епікур, щоб кошти від продажів не надходили Добкіну, а отже, не могли бути використані для фінансування тероризму та країни-агресора. Варто наголосити на принциповій деталі — спочатку Коваленко пропонував Добкіну продати свою частку у виробництві. Однак Михайло Добкін відмовив — на тій же птахофабриці «Володимир-Волинська» він намагався розвивати інші бренди, а саме «Чебатурочка». Примітно, що останній значно поступався якістю продукції «Епікур», хоча вироблявся там же.

Отримавши відмову продати частку, бізнесмен Коваленко анулював виробничу ліцензію птахофабрики. Проте Добкін продовжив випускати продукцію «Епікур», порушуючи українське законодавство. Результати вторгнення Михайла Добкіна в бізнес виявилися очевидними — якість продукції стрімко впала, а всі стандарти якості, які будував і розвивав Коваленко, ігноруються.

Наркотики

У 2007 році Добкіна та Кернеса звинувачено у вживанні кокаїну. Ця інформація пов'язувалася, у тому числі, і з замахами на Кернеса, які відбулися того ж року. У грудні за фактом організації замаху на Кернеса було порушено кримінальну справу стосовно депутата Московської райради Харкова від Партії регіонів Олега Медведєва. Тоді ж з'явилася інформація, яка пояснювала причину замаху: повідомлялося, що влітку 2006 Кернес і Добкін нібито виступили організаторами нападу на Медведєва, якому в під'їзді власного будинку були відрізані ніс і вуха. ЗМІ тоді повідомляли, що "характер поранень змушує припускати, що Медведєв був пов'язаний із кримінальними структурами". За деякими даними, причиною нападу на Медведєва стало постачання Добкіну неякісних наркотиків. Тим часом, коментуючи цю інформацію, харківський прокурор назвав її такою, що не відповідає дійсності. У вересні 2008 року Дзержинський районний суд Харкова закрив справу у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

Слідство у кримінальній справі про незаконний обіг наркотичних речовин у Харкові встановило, що обвинувачений Ігор Гаврилов постачав кокаїн меру Харкова Михайлу Добкіну та його брату, депутату Харківської облради Дмитру Добкіну. Про це писали ЗМІ з посиланням на Головне слідче управління МВС у Харківській області. За даними міліції, досудове слідство у кримінальній справі про незаконний обіг наркотичних речовин у Харкові завершено, а його матеріали передано до суду. Як свідки виступають мер Харкова Михайло Добкін та секретар Харківської міськради Геннадій Кернес («Гепа»). Зокрема, у поданні ДСУ, направленому до Харківської облради, йдеться, що раніше засуджений 31-річний мешканець Харкова Ігор Гаврилов, проти якого порушено кримінальну справу за ч. 3 ст. 307 КК («незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання або збут наркотичних речовин організованою групою в особливо великих обсягах»), 6 квітня поточного року з метою збуту купив в Одесі 42 грами кокаїну. На допиті Гаврилов розповів, що неодноразово постачав кокаїн Добкіну та його брату – депутату Харківської обласної ради Дмитру. Вживання наркотиків, за його словами, відбувалося у квартирі Дмитра Добкіна. Інший свідок у справі – Олег Медведєв – повідомив, що Гаврилов неодноразово привозив у вказану квартиру кокаїн. За його словами, син Кернеса Кирило у 2004-2006 роках «торгував пігулками екстезі та марихуаною» у нічному клубі «Лабораторія», розташованому на вулиці Миросницькій у Харкові.

Медведєв також заявив, що під час зустрічей, на яких він, Дмитро та Михайло Добкін спільно вживали кокаїн, «брати Добкіни постійно залишали частину порошку Геннадію Кернесу».

Казнокрад

На початку 2008 року Служба безпеки України передала до суду кримінальну справу щодо розтрати державних коштів у Харківській міськраді. 31 березня 2008 року судом Київського району Харкова було відмовлено у порушенні цієї кримінальної справи, на що СБУ та прокуратура подали апеляцію.

Сепаратист

10 березня 2014 року Михайло Добкін був затриманий Генеральною прокуратурою та поміщений до ізолятора тимчасового утримання. Справу щодо Добкіна було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27 лютого "за фактом публічних закликів, які пролунали 12 лютого в Харкові під час круглого столу "Соціально-економічні та політичні процеси в посткризовій Україні". Йому інкримінували заклики, спрямовані на децентралізацію шляхом федералізації та створення Новоросійського союзу.

11 березня 2014 року рішенням суду Добкіну оголошено домашній арешт. У червні 2022 року Ігор Гіркін (Стрєлков) сказав, що ФСБ Росії ще в січні 2022 року вела переговори з Добкіним про створення Харківської Народної Республіки.

Родина та зв’язки

Добкін одружений другим шлюбом. За деякими даними у нього троє дітей (син та дві доньки). У пресі згадувалася його перша дружина – Людмила Вікентіївна Добкіна (Молотокас), 1962 р.н., від якої у нього було двоє дітей – Алла, 1993 р.н. та Микола, 2000 р.н. За даними ЗМІ, у 2007 році Добкін розлучився і одружився з Аліною Володимирівною Боженко, 1979 р.н. Відомо, що у подружжя народилася донька. Однак, за деякими даними, ще до укладення шлюбу з Аліною - Добкін став батьком її першої дитини. Відповідно, деякі видання зазначають, що у Добкіна четверо дітей – два сини та дві доньки від першого та другого шлюбів.

Щоб забезпечити своїх дітей Михайло Добкін вирішив позбавити спадщини зведеного брата. Анатолій (Давид) - рідний син батька Михайла Добкіна – Марка Добкіна. Добкін-старший проживав із громадянською дружиною Марією Щокою, а Анатолій – їхній спільний син, який після смерті Марка Добкіна також був формальним претендентом на спадок. Однак Михайло Добкін усунув конкурента досить нетривіальним шляхом — використовуючи зв'язки в судових інстанціях, він домігся визнання Марії Щоки алкозалежною та недієздатною, позбавивши її прав на опіку над Анатолієм (дитина ще не досягла повноліття).

Більше того, Михайло Добкін домігся примусового психіатричного лікування Марії Щоки, за результатами якого на засіданнях суду вона взагалі не реагувала на питання судді. Примітно, що виклик швидкої допомоги, за яким і забрали Марію до клініки, був анонімним — ніхто із родичів Щоки не звертався зі скаргами на її психічний стан. Далі, вже на судових засіданнях, спроби адвоката довести, що його підзахисну навмисне ввели у такий стан, успіхом не увінчалися, а її права на дитину захистити не вдалося.

Марію Щоку піддали примусовому психіатричному лікуванню, а районний суд Харкова позбавив батьківських прав. У судовому реєстрі України справу зареєстровано за номером: справа №638/11349/18. Опікуном став Михайло Добкін. Потім Добкін змінив ім'я дитині – Анатолій став Давидом. Наскільки якісно займаються вихованням дитини невідомо, але якщо зважити на скандали самого Михайла Добкіна із вживанням наркотиків, то ситуація виглядає тривожною.

Михайло Добкін є батьком у звичному значенні, а й у релігійному. Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, яке підтримує та всіляко публічно заохочує російська православна церква Московського патріархату, Михайло Добкін несподівано для багатьох вирішив стати священиком саме цієї церкви.

У квітні 2022 року Михайло Добкін пройшов відповідний обряд, який провів Митрополит Московського патріархату в Україні Онуфрій, і був зведений у сан диякона УПЦ МП. Примітно, що в офіційному повідомленні про подію було зазначено, що Михайло Добкін також є випускником Харківської духовної семінарії, а його тепер слід назвати «отцем Михайлом».

Надзвичайні події

ДТП

У 2010 році Добкін потрапив у ДТП. За словами свідків, джип «Тойота», за кермом якого сидів Михайло Добкін, здійснив зіткнення з іншим авто й його відкинуло на зустрічну смугу, де він зіткнувся із ще однією іномаркою. Як казали свідки дорожньої аварії, винуватцем був Михайло. «На місце аварії прибуло все керівництво. На місце швидко приїхала карета швидкої, а лікарі намагалися надати допомогу постраждалій. Особисто у мене склалося враження, що Добкін намагався закрити її від очей очевидців», – каже Роман, свідок події.

Пожежа

25 грудня 2010 року, сталася пожежа у харківському Лісопарку – горів будинок, який пов'язують із головою облдержадміністрації Михайлом Добкіним. Пресу до місця подій не пускали не лише у день пожежі, а й у неділю, а також у понеділок. Охорона будівлі заважала спробам представників ЗМІ докопатися до правди на місці згарища.

На ліквідацію вогню, за словами очевидців, прибуло багато пожежних розрахунків. За офіційною ж версією МНС, на вулиці Батумській горів не "будинок Добкіна", а купа будівельного сміття. Помічник начальника Головного управління МНС у Харківській області Ігор Лупандін заявив, що пожежі в ранковому зведенні не було зовсім.

Водночас до ЗМІ потрапили фотографії будинку. За даними одного з видань, у будинку згоріла частина перекриттів, у деяких місцях дах обвалився. За інформацією деяких інтернет-користувачів, на місце пожежі одразу прибули губернатор Михайло Добкін та мер міста Геннадій Кернес. Вони власноруч витягували з дому речі, у цей час робітники виносили дорогі меблі з палаючого будинку.

Епікриз

{{#ev:youtube|q3z2wheJWyk|360| right| "Миша у тебя скучное лицо, тебе денег никто не даст"}}

У 2007 році, незадовго до дострокових виборів до Верховної Ради України було оприлюднено скандальний відеоролик за участю Добкіна та Кернеса (спочатку було показано на каналі "Трибуна-ТВ", а пізніше викладено в інтернеті на відеопорталі YouTube). Відеоролик був відеозаписом робочих моментів телезвернення Добкіна до харків'ян у грудні 2005 року і містив велику кількість ненормативної лексики (сам мер визнав ролик "частково змонтованим").

Звання, чини, регалії

Член СДПУ(о) входив до політради партії.

2005 – Член політради Партії регіонів.

Заступник голови Харківської міської організації Партії регіонів.

7 квітня 2022 року посвячений Онуфрієм, митрополитом Харківським та Богодухівським (Українська православна церква (Московського патріархату)) у сан диякона.

Протягом одного скликання став досить помітною фігурою у депутатському корпусі. Був частим учасником політичних телевізійних ток-шоу, гостем радіоефірів та підсумкових випусків ТВ-новин. Входив до групи активних противників "Нашої України" та Блоку Юлії Тимошенко. Чітко й агресивно дотримувався риторики "регіоналів": "помаранчеві" насильно втягують Україну в НАТО, обмежують права російськомовного населення, зневажають національні інтереси у питаннях газопостачання тощо.

ВИБОРИ 2014

29 березня 2014 року обраний на з'їзді Партії регіонів кандидатом у президенти.

Новообраний кандидат Михайло Добкін звернувся до Тігіпка, Бойка та Царьова з проханням «допомогти партії» та зняти свої кандидатури на пост голови держави.

Довідка: Згідно з офіційними результатами ЦВК, Петро Порошенко отримав 54,7% голосів виборців, Юлія Тимошенко – 12,81%, Олег Ляшко – 8,32%, Анатолій Гриценко – 5,48%, Сергій Тігіпко – 5,23%, Михайло Добкін – 3,03%, Вадим Рабінович – 2,25%.