Умєров, Рустем Енверович

Материал из ДОСЬЕ
Перейти к навигации Перейти к поиску
Умєров Рустем Енверович
Умєров Рустем.jpg
Міністр оборони України

Біографія

Умєров Рустем народився в 1982 році в місті Булунгур, Самаркандської області Узбецької РСР, в сім'ї вихідців з Алушти (Крим, Україна). Етнічний кримський татарин і мусульманин.

Закінчив Кримську гімназію-інтернат для обдарованих дітей Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим, Україна. Стипендіат за «Програмою обміну майбутніх лідерів (FLEX), США».

Диплом бакалавра за спеціальністю «економіка» і магістра за спеціальністю «фінанси» здобув у Національній академії управління. Будучи студентом брав активну участь в різноманітних проєктах і студентських спільнотах: Канадсько-українська парламентська програма, Американо-українська програма лідерства, Європейський молодіжний парламент, Європейський студентський форум AEGEE, Саміт «Форум Майбутнього», Європейська асоціація студентів-юристів.

Рустем Умєров розпочав свою кар'єру в компанії lifecell, займаючи різні керівні посади з 2004 по 2010 роки (керівник департаменту індивідуальних продажів, керівник департаменту трансформації у сфері продажів, маркетингу та відносин з абонентами, керівник департаменту закупівель, логістики та управління контрактами, керівник розвитку мережі GSM).

2010 - 2013 - президент благодійної організації «Фонд розвитку Криму».

У 2013 році разом із братом Асланом Омєр Киримли заснували інвестиційну компанію ASTEM і благодійний фонд ASTEM Foundation Компанія ASTEM управляє інвестиціями в сферах комунікацій, інформаційних технологій та інфраструктури.

У 2017 році Рустем Умєров сприяв звільненню двох політв'язнів Кремля — кримських татар Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова.

У 2019 році був обраний народним депутатом 9 скликання від партії “Голос” номером 18 у списку як безпартійний. Член однойменної фракції.

7 вересня 2022 року Верховна Рада призначила народного депутата фракції "Голос" Рустема Умерова головою Фонду державного майна України.

6 вересня 2023 року Верховна Рада схвалила Рустема Умєрова на посаду очільника Міноборони.

Сім'я

Рустем Умєров одружений та виховує двох дітей.

Оперативне досьє

Умєров несподівано справді став компромісною кандидатурою, яка змогла задовольнити всіх: Зеленський бачить у ньому менеджера, прозахідні активісти – людину з репутацією, Єрмак – того, хто не зачепить важливих для глави Офісу двох заступників у Міноборони.

Єрмака Рустем цілком влаштовував у Фонді держмайна", – розповідає не під запис один із близьких соратників президента.

Формально Рустем Умєров прийшов у політику як депутат партії Святослава Вакарчука "Голос". Але партійна належність у депутата завжди корелювалась із його участю в житті Меджлісу кримських татар. Умовно кажучи, Умєров був одним із тих делегатів, яких кримськотатарський провід намагається інтегрувати в різні партії, щоб ефективніше захищати інтереси свого народу.

Колишній голова Фонду держмайна познайомився з Андрієм Єрмаком у часи, коли останній працював не головою ОПУ, а звичайним помічником президента. "Спершу за комунікацію з Меджлісом відповідав Сергій Шефір, але він це робив без ентузіазму. А Єрмак навпаки, слухав, цікавився, записував все у блокнот", – розповідають співрозмовники УП в Меджлісі. "У серпні 2019 року Андрій (Єрмак – УП) був радником президента. Тоді розробляли план візиту президента до Туреччини, а в нас у Туреччині дуже велика діаспора. Ми з тих часів почали працювати, давали свій інсайд", – пояснював в інтерв'ю УП колишній голова ФДМ.

Вперше ж відкрито Умєров з'явився як член владної команди, ставши учасником делегації на переговорах із росіянами в білорусі 28 лютого 2022 року. На тих переговорах також вперше був присутній російський олігарх роман абрамович. Згодом Умєров і Абрамович багато комунікували щодо вирішення гуманітарних питань у зоні бойових дій. У березні 2022 року в російського олігарха та екскерівника Фонду держмайна були навіть однакові симптоми отруєння. "Щось було червоне в очах. Ми заїхали до лікарів, нас подивилися. Нам сказали, що нічого не сталося дуже сильного, але щось не розуміють, що це. І потім ми вже до інших спеціалізованих лікарів поїхали, які займаються хімічними атаками, вони оглядали нас", – згадував в інтерв'ю УП Умєров.

А після того, як перемовини перебрались у Стамбул, зв'язки Умєрова з турецьким істеблішментом, які він здобув ще за часів роботи помічником Мустафи Джемілєва, відчутно допомогли українській команді.

За даними УП, Умєров особисто знайомий із президентом Ердоганом та має прямий контакт з правою рукою президента Туреччини Ібрагімом Каліном. Для Офісу президента Умєров корисний також своїми зв'язками ще й із Саудівською Аравією. Не дивно, що саме він був одним із членів української делегації на нещодавній "мирній" зустрічі безпекових радників у Джидді.[1]

Звання, чини, нагороди

Секретар Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Заступник Керівника Постійної делегації до Парламентської Асамблеї Ради Європи.

Співголова парламентських груп дружб із Туреччиною та Саудівською Аравією.

Співголова депутатського об'єднання «Кримська платформа» у Верховній Раді.

У 2020 прці увійшов до групи з розробки державної стратегії деокупації Криму та Севастополю при РНБО.

В серпні 2021 року Указом Президента України Володимира Зеленського нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.

З липня 2022 — обраний Головою Тимчасовою слідчою комісії з питань моніторингу отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги під час воєнного стану.

У лютому 2022 року увійшов до складу делегації України для участі у переговорах з Російською Федерацією з підготовки та узгодження проекту договору про гарантії безпеки України.

Посилання